Fototapety W STYLU Industrialny

Fototapety w stylu industrialnym w aranżacji wnętrz

Styl industrialny powstał w USA w latach 50. XX wieku. Szalejąca recesja zmusiła wówczas Amerykanów do zagospodarowywania opuszczonych fabryk, hal produkcyjnych i magazynów. Do Polski moda ta trafiła na początku lat 90. XX wieku. Obecnie mieszkania w stylu loftowym to szalenie modny trend, który wciąż zdobywa licznych zwolenników swoją prostotą, otwartymi przestrzeniami i ogromnymi oknami zapewniającymi dostęp do naturalnego światła słonecznego.

Czym wyróżnia się styl industrialny?

Styl industrialny powinien przypaść do gustu wszystkim minimalistom, którzy cenią prostotę, neutralną kolorystykę i nieco surowe wnętrza. Tutaj nie trzeba dobierać licznych dodatków, eksperymentować z kolorami, fakturami i tkaninami. Taka aranżacja idealnie sprawdzi się nie tylko dla osób, które dysponują przestronnymi loftami. Wystarczy zastosować kilka podstawowych zasad, aby zwyczajny dom jednorodzinny, mieszkanie w bloku czy kamienicy zmienić w industrialną perełkę, przypominającą pofabryczne wnętrza z Soho, Chelsea czy Brooklynu. Jak to zrobić?

Wnętrza w stylu industrialnym są:

1. Przestronne

Lofty to najczęściej duże pomieszczenia, które łączą kilka różnych funkcji. Wysokie sufity nadają całości wrażenia jeszcze większej przestronności. Gdy chcemy urządzić mieszkanie utrzymane w industrialnym klimacie, najlepiej jest zrezygnować ze ścianek działowych. Kuchnia połączona z salonem, sypialnią i domowym gabinetem? A czemu nie? Przemysłowe lofty w Nowym Jorku to pozostałości po halach fabrycznych i magazynach, gdzie nie było podziału na kilka różnych pomieszczeń.

2. Dobrze doświetlone

Kolejnym wyznacznikiem stylu industrialnego są duże okna, które zapewniają dostęp do światła dziennego i optycznie powiększają wnętrza. Taki efekt łatwiej jest uzyskać w zabytkowych kamienicach lub domach jednorodzinnych (projektowanych i budowanych od podstaw) niż w nowoczesnych mieszkaniach. Dekoratorzy wnętrz podpowiadają jednak, aby nie osłaniać okien firanami i zasłonami. Obawiasz się wścibskich spojrzeń sąsiadów i przechodniów? Możesz zamontować proste żaluzje w industrialnym stylu.

3. Proste i minimalistyczne

Taki efekt uzyskasz, gdy zastosujesz surowe materiały. Możesz sięgnąć po płytki imitujące postarzane drewno, materiały imitujące beton lub oryginalny beton architektoniczny. W ten sposób stworzysz wrażenie, że ściany to surowy mur rodem z pofabrycznych loftów. Wielkoformatowe płytki w kolorze i fakturze betonu można obecnie znaleźć w ofertach wielu producentów.W stylu industrialnym nie powinno zabraknąć metalu. W oryginalnej wersji loftów dominowały niezamaskowane rury instalacji. Obecnie można zastosować metalowe meble i dodatki (np. druciane lampy czy metalowe nogi stolików i krzeseł).

4. Utrzymane w surowej kolorystyce

Wyznacznikiem stylu industrialnego są szarości, beże i biele. Osoby, które nie chcą pokrywać całych ścian płytkami z betonu architektonicznego czy imitującymi cegłę, mogą pomalować je na biało. Dekorację z surowego betonu warto wtedy zastosować jedynie np. za łóżkiem czy kanapą. Do takiej aranżacji idealnie będzie pasować szara podłoga lub płytki imitujące surowe drewno.

Jakie fototapety i dodatki do wnętrz industrialnych?

Wnętrza w stylu industrialnym nie lubią zbędnych dodatków. Tutaj powinna królować prostota i minimalizm, dlatego dekoracyjne oświetlenie lepiej zamienić na metalowe klosze w stylu loftowym czy lampy podłogowe z drucianą oprawą.
Funkcję dekoracji mogą pełnić np.:
  • zabytkowa maszyna do pisania,
  • gramofon,
  • narzuta na kanapę z surowego lnu,
  • poduszki w szarym kolorze,
  • industrialna drabina (wykorzystana w roli wieszaka).
Całość doskonale podkreślą fototapety w styku industrialnym. Do aranżacji loftowych bardzo dobrze będą pasować wzory przypominające surowy beton, postarzane drewno, czerwone cegły czy duże okna fabryczne. W ten sposób można w prosty sposób wyczarować industrialne motywy na ścianach (bez konieczności nakładania odpowiednich płytek czy betonu architektonicznego). Dobrze sprawdzą się także industrialne fototapety z fabrycznymi kominami i budynkami przemysłowymi, utrzymane w odcieniach szarości zdjęcia wieżowców Nowego Jorku, fotografie fabrycznych maszyn czy abstrakcje w stylu Andy Warhola (artysta posiadał pracownię Silver Factory w hali przemysłowej produkującej niegdyś kapelusze).
Pokaż najpierw: